Site logo
searchclose
Artikelen
Vacatures
Bedrijven
search
add
Banner

Aantal zeehonden in Waddenzee slinkt, onderzoek naar oorzaak

Door Redactie Nationale recreatiegids
schedule 3 min
location_on [xx]km
Aantal zeehonden in Waddenzee slinkt, onderzoek naar oorzaak
Het aantal gewone zeehonden in de Waddenzee is in het afgelopen jaar flink afgenomen. De drie landen aan de Waddenzee (Nederland, Duitsland en Denemarken) hebben allemaal aanzienlijk minder pups geteld. Duitsland en Nederland telden ook minder volwassen zeehonden. Het is nog onduidelijk waardoor het aantal dieren zo is gedaald. De drie landen gaan dat nader onderzoeken, aldus het Gemeenschappelijke Wadden Zee Secretariaat in het Duitse Wilhelmshaven.

Zeehonden, de grootste roofdieren in de Waddenzee, worden tweemaal per jaar geteld. De eerste keer gebeurt dat in juni, kort nadat de jonge zeehonden zijn geboren. Toen was al duidelijk dat het aantal pups veel kleiner was dan in 2021. Nederland meldde een afname van 22 procent. In augustus volgt de tweede telling rond de tijd dat de zeehonden gaan verharen. In totaal zijn toen 23.652 gewone zeehonden geteld, het laagste aantal sinds 2011. Alleen in Denemarken nam het aantal dieren iets toe.

Wetenschappers denken dat het aantal zeehonden in de Waddenzee misschien aan de limiet zit, aldus het internationale secretariaat. Daardoor kunnen niet meer alle dieren voldoende voedsel vinden. Pups en jonge dieren lijden daar als eerste onder. De tellingen van dit jaar wijzen op zo'n oorzaak, maar de daling in het totale aantal dieren is groter dan om die reden verwacht zou mogen worden. "Op basis van de tellingen van één jaar zijn geen harde conclusies te trekken", vindt Anders Galatis, leider van het telproject. Er is volgens hem uitgebreid onderzoek nodig om de achterliggende oorzaak van de afname van zeehonden te kunnen begrijpen.

In de Waddenzee komen grijze en gewone zeehonden voor. Jacht op de zeehonden is in de drie Waddenzeelanden verboden. De zeehonden zijn ook beschermd omdat de Waddenzee als geheel op de UNESCO Werelderfgoedlijst staat.

Door: ANP

06 februari '25 ( 9:00)

KNMI waarschuwt voor plaatselijke dichte mist

Het KNMI waarschuwt voor plaatselijk dichte mist in Noord-Brabant, Gelderland en Utrecht. Voor die provincies heeft het weerinstituut code geel afgegeven. De waarschuwing geldt tot 10.00 uur.

05 februari '25 (13:49)

Plassen tijdens een bezoek aan het Fochteloërveen kan straks op een natuurtoilet

Als je door het Fochteloërveen loopt en je moet nodig plassen, dan hoef je straks niet meer ergens achter een boom te gaan staan en/of zitten. In het natuurgebied wordt binnenkort een natuurtoilet geplaatst. Dat meldt RTV Drenthe.

04 februari '25 (14:00)

Texel versterkt duinen en herstelt natuur met nieuwe kerf

Aan de zuidwestkant van Texel wordt een grote doorgang in de voorste duinen aangelegd, ook wel een kerf genoemd. Deze ingreep zorgt ervoor dat de wind vrij spel krijgt en kalkrijk strandzand het duingebied in kan blazen. Dit helpt niet alleen bij natuurherstel, maar versterkt ook de duinen tegen de gevolgen van klimaatverandering. Staatsbosbeheer voert de werkzaamheden uit in opdracht van de provincie. Dit meldt de Provincie Noord-Holland.

04 februari '25 (10:20)

Weerbericht: dinsdagochtend start bewolkt, later zon vanuit het zuiden

De dinsdag begint op veel plekken met bewolking en kans op mist of nevel, vooral in het noorden en midden van het land. In de loop van de ochtend breekt in het zuiden de zon door, terwijl het in het noorden langer bewolkt blijft. De maximumtemperatuur ligt rond de 8 graden, maar in het noordoosten blijft het mogelijk iets koeler met een maximum van 5 graden. Dit meldt NU.nl.

04 februari '25 ( 9:45)

Nieuwe regels voor bezoekers van het Grevelingenmeer: wat verandert er?

Bezoekers van het Grevelingenmeer krijgen dit jaar te maken met strengere regels. Gemeenten Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee hebben in samenwerking met Staatsbosbeheer nieuwe beperkingen opgesteld om de natuur beter te beschermen en overlast te verminderen. De aangepaste regels gaan in op 1 april 2025, aan het begin van het toeristenseizoen. Dit meldt de Provinciaalse Zeeuwse Courant (PZC).

31 januari '25 (10:45)

Het weerbericht voor vrijdag en het weekend

Vrijdagochtend waarschuwt het KNMI voor verraderlijke gladheid in bijna het hele land. Door nachtelijke vorst kunnen wegen en fietspaden glad zijn. De waarschuwing geldt voor alle provincies, met uitzondering van Zeeland en de Waddeneilanden.

30 januari '25 (12:54)

Veel warme nachten en geen ijsdagen, volgens het KNMI is dit grillige klimaat de nieuwe werkelijkheid

Hittegolven waren er niet en ook niet meer zomerse of topische dagen dan gemiddeld. In Nederland was 2024, samen met 2023, het warmste jaar sinds het begin van de metingen. Warme nachten waren er wel en ijsdagen niet. De gemiddelde minimumtemperatuur was 7,7 graden. Dat meldt RTL Nieuws.

29 januari '25 (15:17)

Reeën in Drenthe afschieten vanwege de verkeersveiligheid door de rechter alsnog verboden

Reeën mogen voorlopig niet meer afgeschoten worden in Drenthe.  De rechter in Groningen heeft dit besloten. Tot 31 december 2029 heeft de provincie Drenthe toestemming gegeven om reeën af te laten schieten in het kader van verkeersveiligheid. Fauna4life en Animal Rights kregen echter gelijk van de rechter. Dat meldt RTV Drenthe.

28 januari '25 (14:21)

Edese Bos tijdelijk afgesloten vanwege zure bodem: helikopter strooit schelpengruis

Vanaf vandaag is het Edese Bos aan de noordkant van Ede tijdelijk afgesloten voor wandelaars. De komende weken wordt er met een helikopter schelpengruis over het bos gestrooid om de verzuurde bodem te herstellen. Dit meldt het AD.

27 januari '25 ( 9:44)

Weersvoorspelling: Zacht en wisselvallig weer, kouder weekend in zicht

Nederland heeft de komende dagen te maken met een depressie die van de Britse Eilanden via de Noordzee naar Denemarken trekt. Dit zorgt voor wisselvallig weer met regen of buien en zachte temperaturen voor de tijd van het jaar. Dit meldt RTL Boulevard.