Site logo
searchclose
Artikelen
Vacatures
Bedrijven
search
add
Banner

Natter, zonniger en warmer september dan normaal

Door ANP
schedule 5 min
location_on [xx]km
regendruppels op autoruit
September was tot nu toe gemiddeld een graad warmer dan normaal. Daarnaast viel er deze maand meer regen dan gemiddeld en liet de zon zich ook vaker zien. De gemiddelde temperatuur kwam uit op 15,7 graden, meldt Weeronline.

De maand begon meteen bijna tropisch warm met 29,8 graden in De Bilt. Het was de eerste zomerse 1 september in 33 jaar. Elders in het zuiden werd het wel echt tropisch, met bijvoorbeeld 32,3 graden in Maastricht en 31,4 in Arcen. Uiteindelijk kwam het op het hoofdstation tot zestien warme dagen tegenover dertien normaal. Het aantal zomerse dagen waarop de temperatuur 25 graden en meer aantikte, kwam uit op vijf tegenover drie gemiddeld. Een hittegolf werd nergens genoteerd.

Na anderhalve week werd koudere lucht aangevoerd en ging de temperatuur flink omlaag. Ook werd het in de nachten kouder en zakte het kwik op een aantal nachten naar 3 tot 6 graden. De eerste grondvorst na de zomer werd op 13 september gemeten in Twente, op klomphoogte werd het daar toen -0,3 graden. Daarmee was de eerste grondvorst na de zomer eerder dan gebruikelijk, omdat dit normaal gesproken pas op 28 september voor het eerst gebeurt. Op anderhalve meter boven de grond, de normale meethoogte, bleef vorst uit.

Te nat

Door de gemiddelde temperatuur van 15,7 graden komt september 2024 uit op een twaalfde plek van warmste septembermaanden ooit gemeten. Het warmst is september 2006 toen het gemiddeld 17,9 graden werd. Vorig jaar gemiddeld 17,5 graden, goed voor een tweede plek in de lijst.

Deze maand viel gemiddeld over het hele land 103 millimeter regen, waar 78 millimeter normaal is. Hiermee kan ook september dit jaar als een te natte maand worden gezien, zegt Weeronline. Op maart, juni en augustus na verliepen alle maanden dit jaar te nat. Over het hele land is tot nu toe al 801 millimeter gevallen, terwijl normaal gesproken 608 millimeter in de regenmeter hoort te zitten. Recordnat was deze september echter niet, die eer blijft voor september 2001 toen gemiddeld over het hele land 191 millimeter viel.

September had 174 zonuren, tegen normaal gemiddeld 164 uur. Het record staat nog altijd op naam van 1959 met 232 uur. Vorig jaar was er 211 uur zonneschijn.

13 juni '25 (13:39)

Eerste tropische dag van het jaar gemeten

Vrijdag is officieel de eerste tropische dag van 2025 geworden, nadat het kwik in De Bilt in de vroege middag boven de 30 graden uitkwam. Daarmee is het zomerseizoen volgens meteorologische maatstaven officieel begonnen. Dit meldt NU.nl.

13 juni '25 (11:33)

Zinderende hitte gevolgd door zware avondbuien in het zuiden van Nederland

Vrijdag belooft een zomerse dag te worden met tropische temperaturen in grote delen van Nederland. Toch eindigt de dag in het zuiden van het land met een minder aangename verrassing: het KNMI waarschuwt daar voor intense onweersbuien, hagel en windstoten. Dit meldt NU.nl.

13 juni '25 ( 9:52)

Halsbandparkiet zonder kop gevonden in bos Capelle: reeks dierenmishandelingen houdt aan

In het Schollebos in Capelle aan den IJssel is opnieuw een dode vogel zonder hoofd aangetroffen. Het slachtoffer, een halsbandparkiet, werd zondag gevonden. De vondst volgt op eerdere gruwelijke incidenten waarbij ook ganzen en andere dieren op vergelijkbare wijze werden mishandeld. Dit meldt NU.nl.

13 juni '25 ( 9:44)

Harde wind zorgt voor benarde situatie voor suppers op Valkenburgse Meer

Een middagje suppen liep donderdag anders dan gepland voor een vrouw en haar kind op het Valkenburgse Meer. De twee kwamen door stevige windvlagen niet meer op eigen kracht aan land en moesten gered worden door de hulpdiensten. Dit meldt Sleutelstad.

12 juni '25 (15:45)

Dagje strand? Hier kan je dan het beste parkeren

De zomervakantie komt in zicht en het is ook nog eens zonnig en warm weer. Een dagje strand is daarvoor de perfecte oplossing. Als je dichtbij het strand woont heb je geluk en kan je op de fiets of lopend. Als je wat verder weg woont pak je al snel de auto, maar hoe gaat parkeren in zijn werk? Hart van Nederland heeft de parkeertarieven van populaire Nederlandse stranden op een rijtje gezet.

12 juni '25 (14:15)

RIVM waarschuwt voor luchtkwaliteit door warmte vrijdag

Door de warmte is de luchtkwaliteit in heel Nederland vrijdag slecht. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) waarschuwt daarom voor smog door ozon in het hele land. Het instituut raadt mensen aan om binnen te blijven en geen zware lichamelijke inspanningen te doen.

12 juni '25 (11:50)

Rustzoekers opgelet: dít zijn de beste momenten om de natuur voor jezelf te hebben

Voor wie het liefst ongestoord van de natuur geniet, is er goed nieuws. Uit een analyse van bezoekersdata in Gelderse natuurgebieden blijkt precies wanneer het stil is op de paden – en wanneer je beter een andere plek kunt zoeken. Dit meldt Trouw.

12 juni '25 (10:44)

Vergunning ganzenafschot Overijssel ongeldig verklaard

Het provinciebestuur van Overijssel heeft geen groen licht gekregen voor het doden van ganzen in beschermde natuurgebieden. De natuurvergunning die eerder werd afgegeven aan Stichting Faunabeheereenheid Overijssel is definitief ongeldig verklaard, zo blijkt uit een recente uitspraak. Dit meldt de Raad van State.

12 juni '25 ( 8:57)

Stevige onweersbuien in zuidwesten voorspeld voor vrijdagavond, code geel afgegeven

Vrijdagavond komen in het zuidwesten stevige onweersbuien voor met plaatselijk hagel, zware windstoten en veel regen in korte tijd. Het KNMI heeft code geel uitgeroepen voor Noord-Brabant, Zuid-Holland en Zeeland.

11 juni '25 (15:58)

Putten wil Putterbos aankopen voor toekomstig recreatief gebruik

De gemeente Putten overweegt een belangrijke aankoop: het 85 hectare grote Putterbos. Met deze stap wil het gemeentebestuur verzekeren dat het bosgebied ook in de toekomst vrij toegankelijk blijft voor wandelaars en recreanten. De gemeenteraad buigt zich op 10 juli over het voorstel om hiervoor 3,2 miljoen euro uit te trekken. Dit meldt RTV Nunspeet.