Site logo
searchclose
Artikelen
Vacatures
Bedrijven
search
add
Banner

Weinig toiletten op Noord-Hollandse stranden: ‘Mensen poepen in de duinen’

Door Nationale Recreatiegids / Ilias van Bruggen
schedule 5 min
location_on [xx]km
Weinig toiletten op Noord-Hollandse stranden: ‘Mensen poepen in de duinen’ / Foto: "vakantiehuisjes op strand" door Johan Wieland
Neem naast een handdoek en een schep ook een emmertje mee als je naar een strand in Noord-Holland gaat. Er zijn namelijk veel te weinig openbaar toegankelijke wc’s op de stranden langs de Noordzee. Dat zegt de Toiletalliantie van de Maag Lever Darm Stichting (MLDS). Het leidt tot vieze gevolgen. “Mensen plassen of poepen in zee of in de duinen”, meldt NH Nieuws.

Het probleem van het toilettekort is goed te zien in de app Hoge Nood. Daarin staan alle openbare toiletten in jouw buurt. Veel Noord-Hollandse stranden zijn echter leeg op de kaart van de app. Daar is namelijk geen toilet aanwezig.

Vooral mensen met buik- en blaasproblemen ondervinden grote hinder aan een tekort van toiletten, stelt Ivo Thonon van de Toiletalliantie. Dit leidt er volgens hem zelfs toe dat mensen stranden om deze reden vermijden.

Goede voorbeelden

Ondanks de kritiek die wordt geuit op de Noord-Hollandse stranden, prijst Thonon stranden in Zeeland. Zo stelt hij dat de gemeente Veere twee jaar geleden de ‘meest toiletvriendelijke gemeente van Nederland’ was. “Zij hebben op elke strandopgang openbare toiletten neergezet.”

Het is overigens niet alleen kritiek die Thonon uit over de stranden in Noord-Holland. Hij geeft aan dat de gemeente Zandvoort recent de toiletten heeft aangepast naar zelfreinigende exemplaren aan de boulevard. Ook Texel heeft een website gemaakt waarop de openbare toiletten op het eiland te zien zijn. Niet alle toiletten op het eiland staan in de app Hoge Nood.

Wildplassen beboet

De tekorten aan openbare toiletten zorgen volgens strandtenthouder Arthur Dontje voor problemen. Hij besloot uit woede om dixies neer te zetten op het strand bij Camperduin (gemeente Bergen).

Dontje is ontevreden over de houding van de gemeente. Die zou volgens hem alleen maar aan imago denken, met blauwe vlaggetjes die aanduiden dat het strand een onderscheiding heeft voor een schoon en veilig strand. “Maar je laat mensen wel in de duinen poepen en plassen, omdat je geen openbaar toilet hebt.” Mensen die worden betrapt met wildplassen kunnen hier een boete voor krijgen.

Ook de gemeente zelf ziet in dat het een probleem is. Zij gingen naar de Toiletalliantie om advies voor verbetering op te vragen. Het advies: maak afspraken met strandtenteigenaren die hun toilet beschikbaar stellen om deze in de app Hoge Nood te zetten. En natuurlijk het plaatsen van extra voorzieningen als er geen strandtenten in de buurt zijn. 

22 mei '25 (10:17)

Ondanks regenval nog steeds op koers voor droogste recordjaar ooit

Vooral in het zuiden van het land valt donderdag wat neerslag, maar daarmee is de droogte nog lang niet opgelost. Volgens Weeronline "liggen we nog steeds op koers voor het droogste recordjaar ooit".

22 mei '25 ( 9:35)

Weinig effect van aankomende regen: natuur lijdt ondanks weersomslag

Na een periode van aanhoudend droog en zonnig weer keert er enige wisselvalligheid terug in Nederland. Hoewel de vooruitzichten regen voorspellen, zal de hoeveelheid neerslag volgens experts nauwelijks bijdragen aan het herstellen van de verdroogde natuur. Dit meldt het Algemeen Dagblad.

22 mei '25 ( 8:33)

Naturalis: Nederland is kampioen in verliezen van biodiversiteit

Nederland is kampioen in het verliezen van biodiversiteit, constateert Naturalis donderdag in een nieuw rapport. Het centrum voor biodiversiteit onderzocht de staat van plant- en diersoorten in Nederland. "Als je dit allemaal op een rij zet, is dat behoorlijk schrikken", zegt ecoloog en wetenschappelijk directeur Koos Biesmeijer van Naturalis.

22 mei '25 ( 8:20)

Uitzonderlijke droogte van deze lente dreiging voor vogels

De uitzonderlijke droogte van deze lente dreigt funest uit te pakken voor vogels. De Vogelbescherming waarschuwt daarvoor. "Het leefgebied van vogels staat onder druk en hun voedsel wordt steeds schaarser. Moerassen, vennen en weilanden drogen uit en het aantal beschikbare insecten en bodemdieren neemt af", somt vogelbeschermer Bernard de Jong de bedreigingen voor vogels op.

22 mei '25 ( 8:20)

Gemeenten vragen 'met spoed' maatregelen voor Haringvlietbrug

De gemeenten Goeree-Overflakkee en Hoeksche Waard hebben Rijkswaterstaat "met spoed" gevraagd maatregelen te treffen om "de verkeersoverlast bij de Haringvlietbrug op te lossen", meldden ze woensdag. Ze wijzen op "problemen door storingen" bij de brug. "Daardoor konden slagbomen niet open of dicht of sloot de klep niet."

21 mei '25 ( 8:26)

Komende dagen nog geen regen, droogte neemt verder toe

Waterbeheerders moeten steeds meer maatregelen nemen tegen droogte in Nederland, ziet de Landelijke Coördinatiecommissie Waterverdeling (LCW) dinsdag in de droogtemonitor. In mei is vrijwel geen regen gevallen. Op meerdere plekken in Nederland zijn sproeiverboden ingesteld.

20 mei '25 (11:46)

Provincie Utrecht hoopt binnen enkele dagen meer te weten over mogelijke wolfaanval

De provincie Utrecht hoopt binnen enkele dagen te weten of het een wolf was die een wandelaar maandagmiddag heeft gebeten op de Utrechtse Heuvelrug. De provincie wil via een spoedprocedure de DNA-sporen laten onderzoeken. "We zijn dat nu aan het regelen", aldus een woordvoerster.

20 mei '25 ( 9:17)

Drie bosbranden tegelijk bij Budel en Valkenswaard: brandweer spreekt van verdachte situatie

Maandagmiddag 19 mei is de brandweer in actie gekomen vanwege drie afzonderlijke natuurbranden in het grensgebied tussen Budel en Valkenswaard. De eerste brand werd ontdekt bij de Bergbosweg, waarna hulpdiensten onderweg nog twee andere brandhaarden troffen, net over de Belgische grens bij de Beverbeekse Heide. Dit meldt Omroep Brabant.

20 mei '25 ( 8:47)

Wolven in Nederland eten met name wilde dieren

Wolven in Nederland eten voornamelijk wilde dieren. In hun keutels hebben wetenschappers vooral resten van wilde zwijnen, reeën en edelherten gevonden. Schapen en ander vee staan relatief weinig op het menu.

20 mei '25 ( 8:38)

Mogelijk iemand gebeten door wolf op landgoed in Leusden

Op landgoed Den Treek in Leusden is mogelijk iemand gebeten door een wolf. Er is DNA afgenomen. De Regionale Uitvoeringsdienst Utrecht onderzoekt wat er is gebeurd.