Site logo
searchclose
Artikelen
Vacatures
Bedrijven
search
add
Banner

Nederlandse bossen hebben het zwaar door droogte en hitte

Door Nationale Recreatiegids
schedule 7 min
location_on [xx]km
Nederlandse bossen hebben het zwaar / Foto: "Staelduinse Bossen" door Frans de Wit
Bomen zijn als gevolg van de klimaatverandering massaal aan het sterven. Hogere temperaturen en lange periodes van droogte zorgen ervoor dat bomen steeds minder weerbaar worden tegen allerlei ziektes en plagen. Dat meldt RTL Nieuws.

Een studie uit Duitsland over de bebossing had geen leuke uitkomst. Daar stierven nog nooit eerder zo veel bomen als nu. Volgens de onderzoekers van de Universiteit van Freiburg komt dit door de toenemende temperatuur en lange droogte.

Niet alleen in Duitsland is dit merkbaar: ook in Nederland hebben bossen het moeilijk. Volgens Paul Copini, die onderzoek doet naar bomen aan de Universiteit van Wageningen, zegt dat het niet zo erg is als in Duitsland, ‘maar je ziet wel dat er meer problemen zijn’.

Hollandse beukenlanen

Volgens Copini zijn fijnsparren vooral in gevaar. Die zijn de afgelopen eeuwen veel geplant in Duitsland, maar ook in Nederland. Copini stelt dat deze boomsoorten hier eigenlijk niet thuishoren, maar in de bergen. Ook kan deze soort erg slecht tegen droogte.

Niet alleen sparren staan onder druk. Ook Nederlandse boomsoorten zoals de beuk hebben het zwaar. Deze bomen overleven het beste in een dicht bos met veel schaduw. “Maar de oer-Hollandse beukenlanen zien wij steeds verder aftakelen.

Dat ziet ook Joke Bijl van Staatsbosbeheer. Zij stelt dat bossen die in slechte staat verkeren vatbaarder zijn voor schimmels, maar ook letterzetters. Dit kevertje huist zich graag in sparren.

Kever

De letterzetter is verantwoordelijk voor een groot deel van de sterfte onder sparren. Volgens Copini zijn bosbeheerders pessimistisch over de toekomst van onder andere de fijnspar. Die zal mogelijk helemaal uit de Nederlandse bossen verdwijnen.

Fijnsparren verzwakken door de droogte. Dat zorgt ervoor dat de bomen minder hars aanmaken, waar de letterzetter normaal gesproken door wordt geweerd. Maar wanneer dat niet meer gebeurd, heeft de kever vrij spel. Die legt haar eitjes onder de bast van de boom, waardoor deze letterlijk van binnenuit wordt opgegeten.

Copini stelt echter dat het niet overal slecht gaan met de fijnspar. Zo was hij in Zuid-Limburg, waar de bomen het wel goed deden. Dat is te danken aan de goede ondergrond in het gebied.

Wild

Om de Nederlandse bossen een goede toekomst te bieden, is volgens Copini goed beheer van wild ook van groot belang. Copini ziet dat er veel wild in het land rondloopt, waardoor jonge bomen niet kunnen overleven.

Nieuwe soorten

Copini en zijn collega’s doen op dit moment proeven om te kijken of boomsoorten die voorheen in Zuid-Europa en Afrika groeiden hier geïntroduceerd kunnen worden. Deze bomen zijn vaak beter bestemd tegen klimaatomstandigheden zoals droogte en hitte. Hij noemt de elsbes als voorbeeld, maar ze hebben ook gekeken naar de Atlasceder. “Die wordt in Frankrijk al veel gebruikt. Het klimaat dat ze daar hebben, gaan wij hier ook krijgen.”

12 mei '25 (10:45)

Natuurbrand Oss: Anderhalf voetbalveld aan gebied in vlammen op

Maandagochtend is aan de Julianasingel in Oss een flinke natuurbrand uitgebroken, waarbij een gebied ter grootte van anderhalf voetbalveld is afgebrand. Rond half zes werd de brand opgemerkt, waarna het vuur zich door de droogte razendsnel verspreidde. De brandweer schaalde direct op om verdere schade te voorkomen. Dit meldt Omroep Brabant.

12 mei '25 ( 8:40)

Provincie Gelderland gaat voorlopig 'probleemwolf' niet doden

De provincie Gelderland heeft in de rechtbank beloofd de wolf die vorige maand een hardloopster in Het Nationale Park De Hoge Veluwe beet voorlopig niet te doden. De rechter wil meer informatie hebben over de betreffende wolf voordat zij eind volgende week uitspraak doet. De vergunning voor het afschieten van de 'probleemwolf' gaat zaterdag al in, maar de provincie heeft toegezegd daar nog geen gebruik van te maken.

09 mei '25 ( 8:50)

Veel bijen hebben afgelopen winter niet overleefd

Veel bijen hebben de afgelopen winter niet overleefd. Ongeveer 22 procent van de bijenvolken is overleden, iets meer dan de winter ervoor. Volgens de universiteit in Wageningen is het de derde winter op rij dat meer dan 20 procent van de bijenvolken niet door de winter komt.

09 mei '25 ( 8:35)

Provincies positief na stemming Europees Parlement over beschermde status wolf

In verschillende regio's wordt positief gereageerd op de uitkomst van de stemming in het Europees Parlement waardoor de wolf minder strikt wordt beschermd. ​"Goed nieuws!", aldus BBB Noord-Holland op X. De provincie Utrecht noemt het een belangrijke eerste stap, maar ziet het niet als oplossing voor de wolf die afgelopen zomer voor problemen zorgde op de Utrechtse Heuvelrug. Drenthe en Gelderland zijn blij met het besluit.

08 mei '25 (14:19)

Wolf Hoge Veluwe liet al eerder afwijkend gedrag zien

De wolf waar de provincie Gelderland een afschotvergunning voor wil aanvragen, vertoonde eerder al opmerkelijk gedrag. Omroep Gelderland heeft hierover documenten ingezien.

08 mei '25 (10:19)

Bezwaren tegen afschieten wolf dienen vrijdag in rechtbank

De rechtbank in Arnhem behandelt vrijdagmiddag bezwaren tegen de vergunning die de provincie heeft afgegeven om een zogenoemde probleemwolf te doden. De Faunabescherming en Animal Rights hebben de zaak aangespannen. Zij willen via een voorlopige voorziening en een ordemaatregel ervoor zorgen dat de wolf niet al komend weekend mag worden afgeschoten.

07 mei '25 (10:04)

Brandweer waarschuwt: natuur Overijssel extreem kwetsbaar door droogte

De aanhoudende droogte in Overijssel zorgt voor een verhoogd risico op natuurbranden. De brandweer in de regio's IJsselland en Twente waarschuwt dat branden zich momenteel snel en onvoorspelbaar kunnen ontwikkelen, vooral bij stevige windstoten. Bezoekers van natuurgebieden wordt dringend geadviseerd extra alert te zijn. Dit meldt Oost.

07 mei '25 ( 8:45)

Faunabescherming gaat bezwaar maken tegen vergunning doden wolf

De Faunabescherming gaat bezwaar maken tegen de vergunning die de provincie Gelderland afgeeft om een wolf in Nationaal Park De Hoge Veluwe te doden. De organisatie gaat de rechtbank om een ordemaatregel vragen waardoor er meer tijd komt om naar de vergunning te kijken, meldt voorzitter Niko Koffeman.

07 mei '25 ( 8:40)

Provincie Gelderland geeft vergunning om 'probleemwolf' dood te schieten

De provincie Gelderland geeft een vergunning af om een "probleemwolf" dood te schieten. Het dier beet volgens de provincie op 13 april een hardloopster op de Veluwe. De Faunabeheereenheid Gelderland krijgt nu toestemming om de wolf te doden. "De ingreep is noodzakelijk om verdere risico's voor de openbare veiligheid weg te nemen", aldus de provincie.

06 mei '25 (10:17)

Bezorgdheid over gebruik staalslakken voor verharden wandelpaden in Amsterdamse Bos

In het Amsterdamse Bos is een deel van de wandelpaden verhard met een materiaal dat grotendeels bestaat uit staalslakken, een restproduct van de staalindustrie. Er is groeiende bezorgdheid over de mogelijke risico's voor het milieu en de gezondheid. De gemeente Amsterdam heeft inmiddels aangekondigd onderzoek te doen naar de effecten van dit materiaal op de omgeving. Dit meldt het Parool.