Nieuwe EU-maatregel verbiedt 26 schadelijke dier- en plantensoorten
De Europese Unie heeft 26 nieuwe soorten toegevoegd aan de lijst van invasieve exoten. Het gaat om planten en dieren die oorspronkelijk niet in Europa thuishoren en die ernstige schade kunnen aanrichten aan ecosystemen en biodiversiteit. Vanaf deze week zijn het bezit, de handel, en verspreiding van deze soorten binnen de EU verboden. Dit meldt NU.nl.
De maatregel is bedoeld om verdere aantasting van de natuur te voorkomen. De betrokken soorten kunnen inheemse dieren en planten verdringen door concurrentie om leefruimte, voedsel of voortplantingsplekken. Ook brengen sommige van hen ziektes over of tasten zij bestaande populaties aan door roofgedrag.
Verbod geldt voor bezit en verspreiding
Onder de nieuwe lijst vallen achttien diersoorten, waaronder de kuifmaina, de Chinese moerasslak en de Aziatische modderkruiper. Wie al een van deze dieren bezit, mag het dier behouden, maar mag het niet verkopen of vrijlaten. Weggeven is nog wel toegestaan, mits de nieuwe eigenaar aan de regels voldoet.
Daarnaast zijn acht plantensoorten toegevoegd, waarvan vier inmiddels ook in Nederland zijn waargenomen. Voorbeelden zijn de Japanse duizendknoop en de watercrassula. Particulieren die zulke planten in hun tuin of vijver hebben, mogen deze behouden zolang verspreiding wordt voorkomen. Verwijdering moet via het restafval gebeuren, niet via groenafval of compost.
Overgangsregelingen voor handelaren
Voor commerciële verkopers geldt een overgangsperiode: zij mogen hun huidige voorraad nog tot één jaar na de ingangsdatum aanbieden. Voor specifieke soorten zoals de Amerikaanse nerts en de Canadese bever geldt een langere aanpassingstermijn van twee jaar.
Invasieve soorten komen meestal via menselijk handelen Europa binnen. Dit gebeurt onder andere via de import van sierplanten en exotische huisdieren, maar ook door onbedoelde meeliften in transporten. Met de uitbreiding van de lijst wil de EU verdere verspreiding van deze bedreiging voor de biodiversiteit beperken.