Spouwmuur isoleren? Doe dan eerst onderzoek of daar vleermuizen in zitten
2 augustus 2023 om 13:37
< 1 min lezen

Spouwmuur isoleren? Doe dan eerst onderzoek of daar vleermuizen in zitten

Isolatiebedrijven en woningeigenaren moeten voordat ze spouwmuren isoleren goed onderzoeken of daar vleermuizen in zitten. Met een camera in de ruimte tussen de muur kijken is daarbij niet voldoende, heeft de Raad van State bepaald in een rechtszaak tussen isolatiebedrijf IsoSun en het provinciebestuur van Utrecht. De uitspraak kan gevolgen hebben voor de werkwijze van de hele branche en mogelijk ook voor het tempo waarin huizen in Nederland worden na-geïsoleerd.

De provincie had het bedrijf in 2019 een dwangsom opgelegd en opgedragen ecologisch onderzoek te doen naar de aanwezigheid van vleermuizen. Het bedrijf was het daar niet mee eens, maar de hoogste bestuursrechter geeft de provincie nu gelijk. Eerder had de rechtbank ook al geoordeeld dat IsoSun niet voldeed aan de zorgplicht voor vleermuizen.

Tijdens de rechtszaak nodigde de Raad van State andere belanghebbenden en experts uit om hun visie te geven op de zaak. Daarop reageerden in totaal 46 personen en organisaties, van verenigingen die zich bezighouden met soortenbescherming tot woningcorporaties en andere bedrijven uit de isolatiebranche.

Uit alle reacties maakt de hoogste bestuursrechter op dat er de afgelopen jaren “veel ontwikkelingen zijn geweest en werkwijzen zijn gevonden voor een grootschaligere aanpak van woningisolatie, waarbij ook de bescherming van vleermuizen wordt betrokken”. Die nieuwe methodes kunnen “ook voor particulieren uitkomst bieden”, denken de rechters, maar daar kunnen ze in deze uitspraak geen oordeel over geven.

Relevante artikelen

Alles van ondernemen
    • Ondernemen

    Nederlanders maken steeds meer gebruik van AI bij plannen vakantie

    Gisteren om 15:11
    • Ondernemen

    Opmeer zet koers met nieuw recreatiebeleid voor tien jaar

    Gisteren om 14:22

Aankomende evenementen

02 Jan
Vakantiebeurs Amsterdam
  • Noord-Holland
07 Jan
Va­kan­tie­beurs 2026
  • Overijssel
10 Feb
Recreatie Next Level 2026
  • Zuid-Holland