Raad voor Cultuur: ruimte voor nieuwkomers en regio’s buiten Randstad
3 juli 2024 om 15:53
< 1 min lezen

Raad voor Cultuur: ruimte voor nieuwkomers en regio’s buiten Randstad

Woensdagmiddag presenteert de Raad voor Cultuur het adviesrapport het vierjaarlijkse advies over de toekenning van subsidies door het Rijk aan culturele instellingen. In het advies stelt de Raad voor Cultuur dat er twaalf nieuwe instellingen en 54 culturele instellingen in de regio’s buiten de Randstad een plek krijgen in de Culturele basisinfrastructuur (BIS). Op Prinsjesdag maakt de minister bekend welke instellingen op basis van het raadsadvies subsidie krijgen. Jaarlijks is er zo’n 250 miljoen euro subsidie beschikbaar, waarmee culturele instellingen vanaf 2025 talrijke concerten, festivals, voorstellingen en tentoonstellingen organiseren. 

Begin februari ontving de raad van 181 culturele instellingen verspreid door heel Nederland een subsidieaanvraag. De raad oordeelt positief over 115 instellingen. Daarvan zijn twaalf een nieuwkomer in de BIS ten opzichte van de vorige periode. 61 instellingen krijgen een negatief advies, waarvan negen op dit moment deel uitmaken van de BIS. Over twintig oordeelt de raad positief, maar adviseert hij toch om geen subsidie te verlenen. Dit gebeurt als er meer positief beoordeelde aanvragen zijn dan beschikbare plekken. Dan moet de raad ‘scherpe keuzes’ maken en aanvragen tegen elkaar afwegen.

Regio’s buiten de Randstad

Vijftig van de honderdvijftien positief geadviseerde instellingen zijn gevestigd in de regio’s buiten de Randstad. Dertig instellingen in Friesland, Gelderland, Groningen en Limburg krijgen een positief advies. Daaronder vallen instellingen als het Noord Nederlands Theater in Groningen, Beeldende Kunst Middelburg en culturele instelling Planetart in Enschede.

Versmelting van kunstvormen en ‘fair practice’

De Raad voor Cultuur noemt het ‘opvallend’ dat in veel aanvragen sprake is van versmelting tussen kunstvormen. Dit is het samenvoegen van verschillende genres in de kunst. Instellingen zoeken de grenzen van hun genre op en stappen daar overheen door samenwerkingen aan te gaan met andere kunstvormen. Dit leidt ertoe dat interdisciplinariteit meer ruimte krijgt binnen het bestaande aanbod. Daarnaast constateert de raad een toename van aandacht voor fair practice. Dit zijn uitgangspunten voor een aantal waarden, zoals diversiteit, solidariteit, duurzaamheid en transparantie.

Het volledige advies van de Raad voor Cultuur is via deze link in te zien.

Relevante artikelen

Alles van cultuur
  • herfst festival
    • Cultuur

    Vechtdal Life Event moet toeristen stimuleren buiten hoogseizoen

    22 september 2025 om 11:47
  • ecoduct
    • Cultuur

    Nieuw ecoduct bij Maarsbergen verbindt natuurgebieden en verhoogt verkeersveiligheid

    22 september 2025 om 11:41

Aankomende evenementen

26 Feb
Stadswandeling ’t Lansink
  • Overijssel
12 Mar
Workshop papieren bloemen maken met Stine
  • Noord-Holland
13 Mar
Themarondleiding: Voorjaarsbloeiers
  • Noord-Holland
17 Mar
Filmavond met Stork, de Diesel no-Breakinstallatie van Heemaf en lente in Twente
  • Overijssel