Site logo
searchclose
Artikelen
Vacatures
Bedrijven
search
add

Publieke omroepen moeten voor 2026 al 20 miljoen euro bezuinigen

Door ANP
schedule 3 min
location_on [xx]km
npo logo op gebouw
De publieke omroepen moeten voor het jaar 2026 ruim 20 miljoen euro bezuinigen. Bestuurders van omroepen gaan zelf en onderling bepalen welke programma's zij blijven maken en welke niet. Dat overleggen zij uiteindelijk met de NPO. Dat bevestigt een woordvoerder van de NPO na berichtgeving van het AD.

Het bezuinigen van 20,4 miljoen euro op de programmering is een voorschot op de bezuinigingsplannen die het kabinet heeft voor de publieke omroep. Vanaf 2027 moeten de publieke omroepen ruim 150 miljoen euro bezuinigen. "We hebben als omroepen en de NPO gezamenlijk besloten om 20 miljoen euro te bezuinigen op de programmering van 2026. Zo kunnen we de klap van de grote bezuiniging die in 2027 op ons afkomt alvast deels opvangen. Omroepen zullen zelf de invulling daarvan bepalen in overleg met de NPO", zeggen de NPO en het College van Omroepen (CvO) in een gezamenlijke verklaring.

De NPO wil de omroepen "meer zekerheid bieden" door journalistieke en fictieprogramma's buiten beschouwing te laten in deze ronde van bezuinigingen. Hetzelfde geldt voor "afspraken die met de afzonderlijke omroepen vorig jaar zijn gemaakt tot aan 2027", aldus een zegsman. De omroepen gaan onderling zelf over de verdeelsleutel, dus hoeveel geld welke omroep bezuinigt.

Frederieke Leeflang, voorzitter van de NPO, zegt "al langer met de omroepen in overleg te zijn" over hoe met de bezuinigingsopdracht om te gaan. De NPO zelf werkt ook aan structurele bezuinigingen in 2026. "We gaan de directies audio en video samenvoegen, uiteraard met inachtneming van de medezeggenschap. We zijn ook onze directie technologie anders aan het organiseren en denken na over hoe we omgaan met de ontwikkeling van techniek hier in huis", aldus Leeflang. Die boodschap is ook aan de omroepen meegedeeld.

25 maart '25 (11:42)

Hoe kan de financiering van de cultuursector breder en duurzamer worden?

De Raad voor Cultuur zet zich in voor de financiële toekomst van de cultuursector. Met een adviestraject onderzoekt de speciale commissie Financiering hoe culturele organisaties stabieler gefinancierd kunnen worden. De nadruk ligt op het beter combineren van publieke en private financieringsbronnen. Het advies verschijnt naar verwachting eind zomer 2025. Dit meldt de Raad voor Cultuur.

24 maart '25 (14:30)

Acteur Bram Biesterveld, bekend van Pommetje Horlepiep, overleden

Bram Biesterveld, de acteur die landelijke bekendheid kreeg door zijn rol als kindervriend Pommetje Horlepiep, is op 86-jarige leeftijd overleden. Dat bevestigt zijn voormalige manager Erwin Fillee, na berichtgeving van de NOS.

24 maart '25 (13:13)

Minister Eppo Bruins moet mogelijk garant staan voor gestolen Roemeense helm

Minister Eppo Bruins van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap moet mogelijk garant staan voor de gestolen Roemeense gouden helm en armbanden als die niet worden teruggevonden. Om hoeveel geld het gaat, kon de NSC-minister nog niet zeggen. Momenteel zoekt de politie nog naar de in januari gestolen kunstvoorwerpen.

24 maart '25 ( 9:45)

Pia Douwes speelt niet alleen hoofdrol in musical Elisabeth

Voor de negende keer speelt Pia Douwes in de internationale succesmusical Elisabeth, maar voor het eerst speelt ze de titelrol niet alleen. De 60-jarige actrice deelt hem met Danique Dusee, waardoor Douwes de oudere keizerin speelt en Dusee de jongere versie. Daarmee keert het bekende stuk terug naar de oorspronkelijke opzet, vertelt Douwes in gesprek met het ANP.

24 maart '25 ( 9:20)

Onafhankelijk cultuuronderzoek bij Fries Museum na meldingen seksueel grensoverschrijdend gedrag

Er komt een onafhankelijk cultuuronderzoek bij het Fries Museum naar aanleiding van de meldingen over seksueel grensoverschrijdend gedrag van oud-directeur Kris Callens. Een woordvoerder van het museum bevestigt zaterdag een bericht hierover van de Leeuwarder Courant.

24 maart '25 ( 8:55)

Nederlandse dichter Maaike de Wolf wint Vlaamse prijs met poëziedebuut

De Nederlandse dichter Maaike de Wolf heeft de belangrijkste Vlaamse prijs voor Nederlandstalige poëzie in de wacht gesleept. De Wolf kreeg vrijdag de Herman de Coninckprijs voor haar dichtbundel en poëziedebuut De dansvloer is van iedereen (De Arbeiderspers).

24 maart '25 ( 8:35)

Dieuwke Wynia blikt terug op samenwerking Matthijs van Nieuwkerk: 'achter de schermen was de realiteit anders'

Dieuwke Wynia heeft voor het eerst in detail teruggeblikt op haar samenwerking met Matthijs van Nieuwkerk tijdens de succesjaren van De Wereld Draait Door (DWDD). De voormalige eind- en hoofdredacteur van het programma noemt die in een vrijdag gepubliceerde blog op haar website "complex". "Naar buiten toe leken we een twee-eenheid, achter de schermen was de realiteit anders."

24 maart '25 ( 8:30)

Fries Museum geschrokken van verhalen rondom grensoverschrijdend gedrag Callens

Het Fries Museum in Leeuwarden bevestigt dat directeur-bestuurder Kris Callens is vertrokken na meldingen van grensoverschrijdend gedrag. "De afgelopen tijd is intens geweest voor onze organisatie", aldus het museum vrijdag in een persbericht. Callens vertrok op 1 februari.

21 maart '25 ( 9:05)

Meer dan 350.000 tickets verkocht voor Moulin Rouge!

Voor de musical Moulin Rouge! zijn al meer dan 350.000 tickets verkocht. De cast kreeg daarvoor donderdag een Gouden Ticket Award van Eventim, heeft Stage Entertainment bekendgemaakt. De award werd uitgereikt door Irene Moors aan acteurs Carlo Boszhard, Martijn Noort en Keoma Aidhen.

21 maart '25 ( 8:50)

Gouden Loeki voor HEMA's kerstspotje

HEMA en reclamebureau Hotel L'Amour hebben voor het tweede jaar op rij de Gouden Loeki voor beste tv-commercial van het jaar gewonnen. Net als in 2023 was het kerstspotje van het warenhuis de favoriet.