Site logo
searchclose
Artikelen
Vacatures
Bedrijven
search
add
Banner

Reserveringsmodule oorlogsarchief wordt op termijn uitgebreid

Door ANP
schedule 4 min
location_on [xx]km
oorlogsarchief
De reserveringsmodule waarmee mensen een dossier uit het Centraal Archief Bijzondere Rechtspleging (CABR) kunnen aanvragen, wordt op termijn mogelijk uitgebreid. Nu kunnen onderzoekers en nabestaanden tot 45 werkdagen vooruit een plek in de studiezaal reserveren, maar alle plekken zitten voortdurend vol. Het Nationaal Archief is daarom bezig om de termijn van 45 dagen te verlengen, zodat mensen verder vooruit kunnen plannen, laat een woordvoerder weten.

"We willen mensen meer perspectief bieden", zegt hij. "Al moeten ze twee of drie maanden wachten, dan weten ze in ieder geval dat ze aan de beurt zijn." De eventuele uitbreiding van de reserveringsmodule hangt nog wel af van onder meer de capaciteit bij het Nationaal Archief, dat het CABR beheert.

Sinds op 2 januari een register is gepubliceerd met namen van mensen die in het CABR voorkomen, is het constant druk in de studiezaal van het Nationaal Archief. Daar kunnen mensen de bijbehorende dossiers op aanvraag en onder voorwaarden inzien. Het omvangrijke CABR bevat de dossiers van zo'n 425.000 mensen die na de Tweede Wereldoorlog werden beschuldigd of verdacht van collaboratie.

'Rommelig'

In het online doorzoekbare namenregister bleken echter ook namen voor te komen van mensen zonder dossier, van wie dus onduidelijk is of en waarvan zij werden beschuldigd. Het Nationaal Archief zei maandag dat een deel van hen "per abuis" in de CABR-kaartenbak is beland omdat sommige instellingen binnen de bijzondere rechtspleging behalve verdachten ook slachtoffers en getuigen registreerden.

Ook meldde het archief dat de namen van alle mensen zonder dossier inmiddels preventief offline zijn gehaald. Het gaat om 25.000 namen, zo werd dinsdag bekend. Een woordvoerder licht toe dat het behalve om mensen zonder dossier ook kan gaan om namen die dubbel in het register stonden. Dat kon gebeuren doordat het CABR een samengesteld archief is, waarin de kaarten en namenlijsten van verschillende opsporingsdiensten en andere instellingen zijn samengevoegd. "Het is een rommelig archief", aldus de woordvoerder.

Bij organisaties voor nabestaanden van verzetsmensen en voor de Joodse gemeenschap hebben zich vooralsnog niet veel mensen gemeld met zorgen over het namenregister. Het Centraal Joods Overleg verwijst mensen die daar vragen over hebben door naar het Nationaal Archief, zegt een woordvoerder.

15 januari '25 ( 8:50)

Mart Smeets is eerste ontvanger van Oeuvre Award Nederlandse Sport Pers

Journalist en presentator Mart Smeets heeft als eerste de Han Hollander Oeuvre Award gekregen, een nieuwe prijs voor "sportjournalisten met een lange staat van dienst die het verschil hebben gemaakt". Smeets kreeg de prijs tijdens de uitreiking van de jaarprijzen van de Nederlandse Sport Pers (NSP).

15 januari '25 ( 8:40)

ANP-fotograaf Remko de Waal wint Nieuwsfoto van het Jaar 2024

ANP-fotograaf Remko de Waal heeft de prijs voor Nieuwsfoto van het Jaar 2024 gewonnen bij de jaarlijkse verkiezing van Stichting Nieuwsfoto. De prijs voor Sportfoto van het jaar ging naar Klaas Jan van der Weij.

15 januari '25 ( 8:35)

Bijzondere overstap Erik de Zwart: "kom er meer tot mijn recht"

Een bijzondere overstap in de radiowereld: Erik de Zwart zegt de vooravond op vrijdag bij NPO Radio 5 vaarwel en keert terug naar Talpa Radio. Vanaf 1 maart 2025 is De Zwart te horen bij Radio 10, waar hij de weekendochtenden voor zijn rekening zal nemen.

15 januari '25 ( 8:25)

Erik de Zwart neemt afscheid van NPO en stapt over naar Radio 10

Erik de Zwart gaat als radiopresentator aan de slag bij Radio 10. Hij maakte dit bekend in de middagshow van Gijs Staverman.

14 januari '25 (11:45)

Expositie over 50-jarig bestaan Simplisties Verbond verlengd

De expositie over het 50-jarig bestaan van het Simplisties Verbond wordt verlengd. De expositie zou tot 20 januari te zien zijn, maar is nu tot en met zondag 16 maart te bezoeken in het Mediamuseum in Hilversum.

14 januari '25 ( 9:10)

Anya Niewierra schrijft dit jaar Zomerlezengeschenk

Anya Niewierra schrijft dit jaar het Zomerlezengeschenk. Dat heeft boekenkoepel CPNB dinsdag bekendgemaakt. De boekhandel doet het boek, De Stille, cadeau tussen 18 juni en 20 juli aan iedereen die meer dan 15 euro aan boeken besteedt. Het verhaal speelt zich af in Valkenburg, waar een kunsthistoricus een werk van haar jonggestorven moeder ontdekt.

14 januari '25 ( 9:00)

Youp van 't Hek schrijft monoloog voor zijn vrouw, te zien in theater

Cabaretier Youp van 't Hek gaat een monoloog schrijven voor zijn vrouw, actrice Debby Petter. Het stuk heet Afslag Gewist en moet vanaf november in de Nederlandse theaters te zien zijn. Dat heeft Van 't Hek gemeld aan het ANP.

14 januari '25 ( 8:40)

Oom van Anne Faber schrijft boek over tbs

Hans Faber, de oom van de in 2017 vermoorde Anne Faber, heeft een boek over tbs geschreven. Voor de televisieserie In de tbs bezocht hij een jaar lang een tbs-kliniek, waar hij met behandelaren, begeleiders en patiënten sprak. Zijn bevindingen beschreef hij in het boek TBS.

13 januari '25 (10:15)

Brand in historisch pand in Vlaardingen

In een historisch pand in Vlaardingen (Zuid-Holland) woedt zaterdagmiddag een grote brand. Er is niemand meer binnen, meldt de veiligheidsregio. Het is een uitslaande brand.

13 januari '25 ( 8:30)

Oorlogsinstituut vindt gepubliceerde namenlijst oorlogsarchief "zorgwekkend"

De begin dit jaar gepubliceerde namenlijst van overleden verdachten die voorkomen in het Centraal Archief Bijzondere Rechtspleging (CABR) heeft tot een "zorgwekkende en zeer onwenselijke situatie" geleid. Dat meldt oorlogsinstituut NIOD. Iedereen kan online in de namenindex zoeken naar verdachten, maar het bekijken van de bijbehorende dossiers is lastiger. En dat is volgens het NIOD problematisch.