Voor het eerst in Europa tentoonstelling gewijd aan Wabi-sabi

In het werk van de keramisten Ohira Shingo en Sano Naoko is de invloed van wabi-sabi merkbaar in de organische vormen, de soort klei en de aardse kleuren van hun objecten. Bij sommigen fotografen uit de invloed van wabi-sabi zich in de keuze van het onderwerp of in de wijze waarop gefotografeerd is, zoals in de foto’s van Kawauchi Rinko, Albarrán Cabrera en Werner Bischof.
Washi papier
In ander werk is wabi-sabi te bespeuren in de materialen waarop geprint wordt. Zo hebben een aantal kunstenaars hun beelden gedrukt op handgemaakt washi papier, zoals Horie Mika, Kobayashi Nobuyuki, Ogino Naoyuki, Ninomiya Naohiro, Ito Keiichi en Paul Cupido. Ook hebben kunstenaars alternatieve print-technieken gebruikt met natuurlijke materialen zoals de cyanotypie bij Horie Mika’s werk, de collages van Margaret Lansink, de zoutafdrukken van Ogino Naoyuki en de screen-printing met zilver en sulfer door Takasugi Norio. Het is vaak de combinatie van de beelden en de wijze waarop deze beelden gepresenteerd worden met bijvoorbeeld duidelijk zichtbare imperfecties of leegtes, die het kunstwerk wabi-sabi-achtig maakt, zoals te zien in is in het werk van Yamamoto Masao, Kajioka Miho en Casper Faassen.
In een tijd waarin alles mooier, sneller en beter moet, geeft deze tentoonstelling de mogelijkheid voor reflectie en de persoonlijke ervaring van het Japanse esthetische concept van wabi-sabi, aldus het Japanmuseum SieboldHuis.
Door: Nationale Recreatiegids