Site logo
searchclose
Artikelen
Vacatures
Bedrijven
search
add

Judith Herzbergs 'Leedvermaak trilogie' voor het eerst in de theaters te zien

Door Redactie Nationale recreatiegids
schedule 5 min
location_on [xx]km
In haar beroemde trilogie – Leedvermaak, Rijgdraad, Simon – schetst Judith Herzberg met veel gevoel voor humor een portret van een familie in Amsterdam tussen begin jaren zeventig en de eeuwwisseling. Nooit eerder werden de drie stukken in ons land op één avond vertoond. Leedvermaak (1982) was een echte theaterhit, waarvan wordt gezegd dat de rijen voor de kassa van Frascati tot aan de Dam stonden. Rijgdraad (1995) werd geschreven in opdracht van het Nationaal Comité 4 en 5 mei, ter gelegenheid van vijftig jaar bevrijding. Het derde deel van de trilogie, Simon (2001), beleeft zijn Nederlandse première bij Het Nationale Theater. In samenwerking met de schrijver zijn de drie stukken bewerkt tot een avondvullende toneelmarathon van 4.5 uur, met twee pauzes. Regisseur Eric de Vroedt, veertien topacteurs en zes livemusici van New European Ensemble tekenen voor een veelbelovende theateravond. De voorstelling gaat op 19 maart in première in Theater aan het Spui in Den Haag en is van 16 maart t/m 26 mei te zien in theaters in het land. Dit meldt Het Nationale Theater.

In 1972 trouwt Lea voor de derde keer. Haar kersverse echtgenoot is de succesvolle arts Nico. Haar ouders, Ada en Simon, hebben de oorlog overleefd, maar ze ondervinden er toch nog de gevolgen van. Op het bruiloftsfeest worden de familieverhoudingen steeds ingewikkelder. Ook Lea's onderduikmoeder, Riet, is aanwezig. Terwijl Ada en Simon zich afwenden van het verleden en stug proberen door te leven, worstelt Lea nog met haar eigen geschiedenis en met die van haar ouders.

Trauma van de oorlog 

Een kwarteeuw volgen we lief en leed van Lea’s familie en haar vrienden. Kinderen worden geboren, ouderen gaan dood. Herinneringen worden opgerakeld en weer diep weggestopt. De jongste generatie biedt hoop en heeft nieuwe energie. Maar toch blijft het trauma van de oorlog nog voelbaar. Als de jongste familieleden oud genoeg zijn, willen ze niets liever dan het verstikkende zwijgen doorbreken.

De Leedvermaak trilogie laat zien hoe onverwerkte trauma’s generaties lang kunnen doorwerken. Judith Herzberg heeft dat meesterlijk en herkenbaar opgeschreven in achteloos lijkende, luchtige en tintelende dialogen. Lichtvoetig, wrang en ontroerend. Eric de Vroedt: "De Leedvermaak trilogie gaat over groot en klein menselijk leed, met daaronder steeds de verleiding te zwijgen en weg te kijken."

Uitgebreide tournee 

De première van de trilogie stond oorspronkelijk gepland in 2020, het jaar waarin we 75 jaar vrijheid vierden. Toen zou de voorstelling slechts vier theaters in Nederland aandoen. In 2022 is gekozen voor een uitgebreide tournee langs de kleine- en middenzalen. Zo spelen de acteurs het stuk dicht op de huid en wordt de kracht van de dialogen nog sterker invoelbaar.

De Leedvermaak trilogie gaat op 19 maart 2022 in première in Theater aan het Spui in Den Haag en is van 16 maart t/m 26 mei te zien in Den Haag, Zwolle, Breda, Alkmaar, Hoorn, Venlo, Utrecht, Rotterdam, Heerlen, Amsterdam, Nijmegen, Drachten, Enschede, Den Bosch en Haarlem. Kaarten via de website

Door: Nationale Recreatiegids 

14 maart '25 (12:10)

Rijksmuseum verwerft zeldzaam beeld van beroemde neushoorn Clara

In de 18e eeuw kende bijna heel Europa haar naam: neushoorn Clara. Ze was een levende legende, die door iedereen gezien wilde worden: van koningen tot kunstenaars. Nu voegt het Rijksmuseum een zeldzaam terracotta beeld van Clara toe aan de collectie. “Een van de mooiste beelden die van Clara zijn gemaakt.” Dit meldt het Rijksmuseum.

14 maart '25 ( 8:50)

Politiek zal 'belangrijke input' leveren over profiel nieuwe bestuursvoorzitter

De politiek zal "belangrijke input" leveren voor het profiel van de nieuwe bestuursvoorzitter van de NPO en de opdracht die deze krijgt. Dat laat de raad van toezicht (rvt) van de NPO donderdag weten in een persbericht. Daarin wordt gemeld dat de werving voor een nieuwe bestuursvoorzitter wordt opgestart.

14 maart '25 ( 8:40)

Wegens grote vraag is Boekenweekessay van Paulien Cornelisse opnieuw gedrukt

Het Boekenweekessay van Paulien Cornelisse, Hèhè - Over wat we zeggen zonder dat we het doorhebben, wordt wegens grote vraag opnieuw gedrukt. Dat maakte boekenkoepel CPNB donderdagavond bekend. Het is niet eerder voorgekomen dat een Boekenweekessay zo snel in de Boekenweek al herdrukt moest worden.

14 maart '25 ( 8:35)

Renze Klamer wil standbeeld oprichten voor Gerri Eickhof

Renze Klamer wil een standbeeld oprichten voor scheidend NOS-verslaggever Gerri Eickhof. Dat stelde de talkshowpresentator van RTL donderdag in het Mediaforum op NPO Radio 1.

13 maart '25 (15:00)

Noordbrabants Museum en Stichting Kermiserfgoed bezorgd over toekomst Markiezenhof

De mogelijke sluiting van museum Het Markiezenhof in Bergen op Zoom roept niet alleen lokale, maar ook regionale en landelijke zorgen op. Zowel het Noordbrabants Museum als de Stichting Kermiserfgoed maken zich ernstig zorgen over de gevolgen van een eventuele sluiting en hebben de alarmbel geluid. Dit meldt het AD.

12 maart '25 ( 9:35)

Gratis museumbezoek met het Boekenweekgeschenk op 23 maart

Op zondag 23 maart openen meer dan 200 musea in Nederland gratis hun deuren voor bezoekers die het Boekenweekgeschenk De krater van Gerwin van der Werf tonen bij de kassa. Elk Boekenweekgeschenk geeft recht op één gratis toegangskaart. Deze actie vindt plaats ter afsluiting van de Boekenweek. Dit meldt de Museumvereniging.

11 maart '25 (14:34)

Derde Edison voor Eefje de Visser: 'sprakeloos'

Eefje de Visser is "sprakeloos" nadat ze haar derde Edison had gewonnen in de categorie Nederlandstalig voor haar album Heimwee. Dat schrijft de zangeres dinsdag in een bericht op Instagram. De Visser won in 2020 al twee Edisons, toen in de categorieën Alternatief en Beste Album.

11 maart '25 ( 9:25)

Deze zes schrijvers staan op de shortlist voor de Libris Literatuur Prijs

Maurits de Bruijn, Guido van Heulendonk, Falun Ellie Koos, Safae el Khannoussi, Marijke Schermer en Joost de Vries maken kans op de Libris Literatuur Prijs. De zes schrijvers staan op de shortlist die de organisatie maandagavond heeft bekendgemaakt. Geen van hen won de prijs eerder.

11 maart '25 ( 9:15)

Dieuwertje Blok maandag in kleine kring begraven

Dieuwertje Blok is maandag in Koedijk begraven in het bijzijn van ongeveer dertig familieleden en een paar vrienden, dat laat Peter de Bie, weduwnaar van Blok, weten aan het ANP. Zaterdag was een grote herdenking in Naarden, waar zo'n 350 mensen afscheid kwamen nemen van de presentatrice die zondag 2 maart overleed.

10 maart '25 (14:06)

OM: Vrouwelijke verdachte mag onderzoek in vrijheid afwachten, wel verdachte

De vrouw uit Heerhugowaard die was aangehouden voor de kunstroof uit het Drents Museum in Assen mag het onderzoek naar de diefstal in vrijheid afwachten. Het Openbaar Ministerie in Noord-Nederland meldt dat de 40-jarige vrouw, die sinds eind januari vastzat, wel verdachte blijft in de zaak.