Site logo
searchclose
Artikelen
Vacatures
Bedrijven
search
add

DierenPark Amersfoort heeft twee vale gieren uitgezet in het wild

Door Redactie Nationale recreatiegids
schedule 5 min
location_on [xx]km
DierenPark Amersfoort heeft twee vale gieren uitgezet in het wild
Twee vale gieren die in DierenPark Amersfoort uit hun ei kropen, zijn uitgezet in het Balkangebied. DierenPark Amersfoort schonk de twee gieren aan natuurorganisatie Green Balkans in Bulgarije. “Dieren uitzetten in het wild is één van de meest bijzondere dingen die wij kunnen doen”, vertelt curator Nils Dijkgraaf. De grote roofvogels worden niet zomaar vrijgelaten. “Hier ging een langdurig proces aan vooraf, zodat zij voorbereid zijn om in de natuur te kunnen overleven”, legt Nils uit. “Er wordt zorgvuldig met de dieren omgegaan.”  Samen met een gier uit Dierenrijk zijn zij de wijde wereld ingevlogen. Dat meldt DierenPark Amersfoort. 

In november 2021 gingen de gieren in quarantaine in het Wildlife Rehabilition and Breeding Centre in Bulgarije. Daarna zaten zij in een tijdelijke opvang in een aangepaste volière in een natuurpark waar zij konden wennen aan hun nieuwe omgeving. “Toen zij gewend waren, kregen zij de mogelijkheid om van eerder vrijgelaten gieren te leren. Er zijn voederplaatsen gecreëerd vlakbij de volière waar de al vrijgelaten gieren hun voedsel kunnen vinden. Doordat de jonge gieren hun soortgenoten in het wild konden observeren, deden zij nieuwe vaardigheden op”, legt Nils uit. Over een paar jaar zullen de gieren de broedleeftijd bereiken en voor nageslacht zorgen. Green Balkans ziet dat dit is gebeurd bij eerder vrijgelaten gieren. Dit draagt bij aan de groei van de populatie in het wild. “Uitgezette gieren doen het in de natuur heel goed. Daarom willen wij dit ook blijven steunen. Het DierenPark Amersfoort Wildlife Fund heeft daarnaast twee zenders gedoneerd die de vogels nauwlettend in de gaten zullen houden. Daarbij dragen de aaseters wingtags, waardoor zij herkenbaar zijn”, licht Nils toe. “De wingtag zit vast aan de veren waardoor de gieren er geen last van ervaren.” 

Bulgarije 

De Europese giersoort in Bulgarije heeft het zwaar. De populatie is in de afgelopen decennia hard achteruit gegaan. Dit komt mede doordat Bulgaarse boeren in de jaren zeventig vergiftigde karkassen neerlegden om beren en wolven te verjagen. Dit trof ook aaseters, zoals gieren. Het is voor DierenPark Amersfoort niet de eerste keer dat ‘haar’ gieren de wijde wereld mogen ontdekken. Samen met Vulture Conservation Foundation en Green Balkans heeft zij in 2012 gieren in het gebied uitgezet. Nu is het gebied wéér drie vale gieren rijker. Alleen jonge gieren zijn geschikt om in het wild te worden uitgezet. Dit komt omdat zij nog in staat zijn veel nieuwe vaardigheden op te doen. Bezoekers kunnen in DierenPark Amersfoort nog steeds gieren bewonderen in Snavelrijk. “Dit jaar zijn er ook twee gieren uit het ei gekropen. Hopelijk kunnen wij deze in de toekomst ook uitzetten in het wild.”

Door: Nationale Recreatiegids 

17 april '25 (13:51)

GaiaZOO in Kerkrade viert 20-jarig jubileum met feestelijk programma

GaiaZOO in Kerkrade viert op 23 april haar 20-jarig bestaan met een speciaal feestprogramma. Bezoekers kunnen de hele dag genieten van voederingen, creatieve activiteiten en een uniek kijkje achter de schermen. Dit meldt het Algemeen Dagblad.

17 april '25 (11:48)

ZooParc Overloon viert jubileum met focus op okapi’s en dwergnijlpaarden

ZooParc Overloon viert in 2025 zijn 25-jarig jubileum met speciale acties voor bezoekers en een belangrijke nadruk op natuurbescherming. Het dierenpark richt zich dit jaar op het behoud van bedreigde diersoorten, met bijzondere aandacht voor de okapi’s en dwergnijlpaarden, die het park als feestvarkens beschouwt. Dit meldt de Gelderlander.

17 april '25 (10:13)

Efteling opent nieuwe attractie met vrije val-ervaring in zomer 2026

De Efteling hoopt in de zomer van 2026 een nieuwe attractie te openen. Deze nieuwe attractie moet een opwarmertje worden voor achtbaan Baron 1898. Dat meldt Omroep Brabant.

16 april '25 (11:29)

Zeldzame vissende kat geboren in Diergaarde Blijdorp

In Diergaarde Blijdorp is onlangs een bijzonder jong geboren: een vissende kat. Deze zeldzame kattensoort staat bekend om zijn opvallende voorkeur voor water, waar hij zijn prooien zoals vissen en kikkers vangt. Dit meldt het Algemeen Dagblad.

16 april '25 (10:32)

Efteling boekt opnieuw sterke cijfers: bijna 5 miljoen bezoekers en miljoenenwinst

Het jaar 2024 is voor de Efteling opnieuw succesvol verlopen. Uit de gepubliceerde jaarcijfers blijkt dat het attractiepark in totaal 4,9 miljoen bezoekers heeft ontvangen en een winst van 36,8 miljoen euro heeft geboekt. Daarmee blijft het park net onder de grens van vijf miljoen bezoekers, die is vastgesteld in de huidige natuurvergunning. Dit meldt het Brabants Dagblad.

16 april '25 ( 9:53)

Bijzondere vriendschap tussen olifant en edelhert in Eindhoven Zoo

In Eindhoven Zoo heeft zich een verrassende en hartverwarmende interactie afgespeeld tussen twee totaal verschillende dieren: een olifant en een edelhert. Op beelden is te zien hoe het edelhert de nabijheid opzoekt van olifant Rashmi, en zelfs gebruikmaakt van haar huid om zich te schuren. Dit meldt het Eindhovens Dagblad.

15 april '25 (10:21)

Primeur in AquaZoo: eerste reuzenotterjong ooit geboren in Nederlandse dierentuin

Voor het eerst in Nederland is er een reuzenotterjong geboren in een dierentuin. Deze bijzondere geboorte vond plaats in AquaZoo, waar het jonge dier werd verwelkomd door een reuzenotterkoppel dat sinds vorig jaar samenwoont. Dit meldt de dierentuin op haar website.

11 april '25 (11:04)

Toverlands houten achtbaan Troy heropent na grootschalige renovatie

De populaire houten achtbaan Troy in attractiepark Toverland gaat dit weekend weer open, na een sluiting van ruim drie maanden. Sinds het einde van de kerstvakantie lag de achtbaan stil vanwege intensief onderhoud. Het park spreekt van een ingrijpende renovatie waarbij de eerste afdaling van de achttien jaar oude attractie gedeeltelijk is afgebroken en herbouwd. Dit meldt Looopings.

11 april '25 ( 9:43)

Geboortegolf bij prairiehondjes in DierenPark Amersfoort: tientallen jongen onder de grond

In DierenPark Amersfoort is een ware geboortegolf gaande bij de prairiehondjes. De dierentuin meldt dat er tientallen jongen zijn geboren. De eerste nieuwsgierige kleintjes zijn inmiddels al buiten hun ondergrondse gangenstelsel gesignaleerd, terwijl anderen nog onder de grond verblijven. Dit meldt Hart van Nederland.

10 april '25 ( 9:54)

Avonturenpark Hellendoorn pakt uit: opgefriste klassiekers en nieuwe attractie op komst

Avonturenpark Hellendoorn staat aan de vooravond van een nieuw hoofdstuk. Binnen de bestaande parkgrenzen worden momenteel flinke stappen gezet: een klassieke achtbaan krijgt een modern jasje, de horeca ondergaat een nostalgische metamorfose en de voorbereidingen voor een gloednieuwe attractie in 2026 zijn al in volle gang. Dit meldt de Tubantia.