Temperatuur in juli in lijn met gemiddelde, wel natte maand
De gemiddelde temperatuur van 18,1 graden in juli tegenover 18,3 graden normaal maakt de tweede zomermaand vrij normaal volgens de huidige maatstaven. Ook het aantal zonuren (227 uur tegen 223 uur) was redelijk normaal. Wel was het weer een natte maand, met een gemiddelde neerslag van 109 mm tegenover de gebruikelijke 79 mm, meldt Weeronline.
De gemiddelde temperatuur is dus in lijn met het huidige klimaatgemiddelde in de periode 1994 tot 2023. Vergelijken we met de klimaatperioden daarvoor, dan is deze maan wel enigszins warm. Zo was het in de Bilt in de periode van 1971 tot 2000 gemiddeld 17,4 graden in juli en in de periode 1961-1990 16,8 graden.
Verschil in temperatuur
Ondanks een normaal maandgemiddelde verschilden de temperaturen deze maand flink. Zo begon juli relatief fris met een temperatuur van onder de 20 graden in de eerste vijf dagen. Daarna werd het een stuk warmer en op 9 juli registreerde De Bilt 28,2 graden. Toen werd het in het zuidoosten van het land 32,2 graden. Die dag werd afgesloten met stevige onweers- en regenbuien.
Ook het aantal zomerse en tropische dagen is in lijn met de gemiddelde waarden. In juli was alleen de 20 een tropische dag (30 graden of hoger), tegenover twee dagen gemiddeld. Het aantal zomerse dagen (temperatuur van 25 graden of hoger) komt uit op zeven tegen negen gebruikelijke zomerse dagen.
Veel regen
Wel regende het in juli erg veel. Er viel gemiddeld 109 millimeter, tegen 79 normaal. De lokale verschillen waren groot: in Enschede viel maar liefst 207 millimeter. Het leidde tot overstromingen op de A1.
Op andere plekken in het land regende het ook flink. Zo viel op 12 juli in het zuiden van Limburg veel regen, wat tot overlast leidde. In Noord-Brabant en het zuiden van Gelderland regende het ook veel, met 186 mm in het Brabantse Boxtel en 182 mm in Oirschot.
Waar het dan weer een stuk minder regende was in Zeeland. In Terneuzen viel bijvoorbeeld slechts 55 millimeter regen. Ook in Venlo regende het niet veel: daar viel 58 millimeter.