19 november 2025 om 15:27
2 minuten lezen

Zwanen in natuurgebied getroffen door vogelgriep: 25 doden

Door: ANP

In natuurgebied de Nieuwe Driemanspolder tussen Den Haag en Zoetermeer zijn in de afgelopen week zeker 25 zwanen gevonden die vogelgriep hadden. Ongeveer 20 daarvan dreven dood in het water. De andere 5 leefden nog, maar kregen een spuitje. De plaatselijke Dierenambulance vreest dat het aantal dode zwanen in het gebied in de komende dagen zeker verdubbelt.

Volgens directeur Inez de Ligt van de Stichting Nationale Dierenzorg, waar de dierenambulance onder valt, worden vogels doodziek als ze vogelgriep hebben. “Ze lijden enorm. Ze vertonen afwijkend gedrag, ze schudden en draaien met hun hoofd, hun evenwicht is verstoord. Ze verliezen spierkracht, hun koppen slaan het water in en ze verdrinken. We hebben ze ook uit de lucht zien storten. Als je dichtbij komt, kun je het ook aan hun ogen zien, maar zo dichtbij moeten mensen niet gaan komen.”

De dierenambulance rijdt momenteel bijna dagelijks door de Nieuwe Driemanspolder. “We hebben ze nog lang niet allemaal. De dieren die in de sloot liggen en wegdrijven, proberen we zo veel mogelijk eruit te halen, want je weet niet waar ze naartoe drijven”, zegt De Ligt. De meeste getroffen zwanen zijn volgens haar jong. “Ze hebben hun lichtbruine of grijze vacht nog. Die zijn schijnbaar kwetsbaar. We maken elk jaar vogelgriep mee, maar niet met zulke aantallen.”

Besmettingsgevaar

Mensen die in het natuurgebied lopen of fietsen, moeten de zieke en dode dieren absoluut niet aanraken, waarschuwt De Ligt. “Het is besmettingsgevaarlijk, je kunt ook jezelf besmetten. Blijf er alsjeblieft af en bel de dierenambulance.” Ook de gemeente Leidschendam-Voorburg, waar het natuurgebied in ligt, roept mensen op zieke en dode vogels niet aan te raken. Als mensen wel een vogel hebben aangeraakt en daarna last krijgen van koorts, keelpijn of spierpijn, moeten ze een huisarts bellen.

Op meer dan tien boerderijen verspreid over het land is vogelgriep in de afgelopen weken aangetroffen, vooral bij kippenhouders. Meer dan 700.000 dieren zijn daar gedood om verspreiding tegen te gaan. In de gemeente De Ronde Venen is de vogelgriep ook vastgesteld bij ganzen, zwanen en eenden.

In verband met de vogelgriep geldt in heel Nederland een ophokplicht, zowel voor boerenbedrijven als voor hobbyisten die thuis kippen houden. De dieren moeten ook worden afgeschermd, om te voorkomen dat besmette poep van overvliegende vogels tussen de vogels belandt.

Relevante artikelen

Alles van outdoor
    • Outdoor

    Natuur keert terug op Roggenplaat na ophoging

    Gisteren om 12:54
    • Outdoor

    Wolf doodgeschoten op Utrechtse Heuvelrug, wellicht probleemwolf

    3 december 2025 om 13:45

Aankomende evenementen

02 Jan
Vakantiebeurs Amsterdam
  • Noord-Holland
07 Jan
Va­kan­tie­beurs 2026
  • Overijssel
10 Feb
Recreatie Next Level 2026
  • Zuid-Holland