27 oktober 2025 om 10:22
< 1 min lezen

Na jaren droogte krijgt de Oostvaardersplassen haar water terug

Door: Nationale Recreatiegids / Fleur Zomer

Na jaren van drooglegging mag het waterpeil in het westelijke moerasgedeelte van de Oostvaardersplassen weer stijgen. De verlaging van het peil was onderdeel van een omvangrijk herstelplan waarmee beheerders het rietmoeras met succes konden laten herstellen. Dit meldt de NOS.

Herstelmaatregelen en resultaat

Beheerders ontdekten dat het westelijke deel vroeger te nat was, waardoor riet nauwelijks groeide en moerasvogels verdwenen. Door het waterpeil jarenlang te verlagen ontstond ruimte voor jong riet en kwamen vogelsoorten zoals blauwborsten en baardmannetjes terug. Nu voldoet het ecosysteem weer aan voorwaarden voor nat en droog, en is een peilverhoging verantwoord.

Toekomstig waterbeheer

Later deze week zal een stuw worden omgezet zodat het gebied geleidelijk weer meer water opneemt. In plaats van een constant peil wordt nu gekozen voor dynamisch beheer: periodes van nat en droog wisselen elkaar af om verschillende vogelsoorten te ondersteunen.
Dit markeert een nieuwe fase in het beheer van de moeraszone waar recreatie en natuurbehoud hand in hand gaan.

Relevante artikelen

Alles van outdoor
    • Outdoor

    Wegen, fiets- en voetpaden verraderlijk glad in Noord-Oost Nederland

    Gisteren om 08:52
    • Outdoor

    Faillissement treft voormalige bv achter recreatieactiviteiten op Het Hulsbeek

    29 januari 2026 om 11:44

Aankomende evenementen

30 Jan
SVR Vakantiebeurs Hardenberg
  • Overijssel
30 Jan
Single meet Single danceparty
  • Utrecht
05 Feb
Stadswandeling Hengelo toen
  • Overijssel