14 oktober 2011 om 12:22
< 1 min lezen

Prehistorisch atelier gevonden in Zuid-Afrika

KAAPSTAD (Novum/AP) – In Zuid-Afrika is een atelier ontdekt van honderdduizend jaar oud. Het gaat waarschijnlijk om de oudste kunstwerkplaats in de wereld. De studio werd gebruikt om het roodgekleurde pigment oker te mengen en bewaren. De kleurstof kan zijn gebruikt voor verf, decoratie of bescherming van de huid.

De werkplaats werd ontdekt in de Blombosgrot langs de ruige kust bij Kaapstad. Wetenschappers hebben in die omgeving eerder stenen gereedschap en vistuig gevonden die tot de oudste ooit behoren.

Naast brokken oker zijn vijzels en bewaarschalen aangetroffen, evenals botten en steenkool om te mengen met het pigment. In de grot lagen ook andere werktuigen om met oker te werken.

Hoofdonderzoeker Christopher Henshilwood van de Universiteit van Bergen in Noorwegen zei dat de vondst een belangrijke bijdrage levert aan de kennis over de ontwikkeling van complexe mentale processen bij mensen.

Henshilwood, die ook verbonden is aan de Zuid-Afrikaanse Universiteit van Witwatersrand, zei verder dat de onderzoekers denken dat de oker tegen stenen werd gewreven om er een fijn rood poeder van te maken, dat vervolgens werd vermengd met vermalen botten, steenkool, een vloeistof en stukjes steen. Dit mengsel werd in schalen van schelpmateriaal met een bot geroerd.

De ontdekking van het atelier wordt beschreven in het wetenschappelijke tijdschrift Science.

© Nationale Recreatiegids

Relevante artikelen

Alles van evenementen
  • herfst festival
    • Evenementen

    Vechtdal Life Event moet toeristen stimuleren buiten hoogseizoen

    22 september 2025 om 11:47
  • ecoduct
    • Evenementen

    Nieuw ecoduct bij Maarsbergen verbindt natuurgebieden en verhoogt verkeersveiligheid

    22 september 2025 om 11:41

Aankomende evenementen

12 Mar
Workshop papieren bloemen maken met Stine
  • Noord-Holland
13 Mar
Themarondleiding: Voorjaarsbloeiers
  • Noord-Holland
17 Mar
Filmavond met Stork, de Diesel no-Breakinstallatie van Heemaf en lente in Twente
  • Overijssel
27 Mar
Voorjaarsfair bij Kasteel Daelenbroeck
  • Limburg