6 oktober 2011 om 11:26
< 1 min lezen

Tentoonstelling miniatuurzilver in museum Bredius

DEN HAAG – Van 11 oktober 2011 tot en met 15 januari 2012 is de tentoonstelling Tall & Small te bezoeken in museum Bredius in Den Haag. Nederlands antiek miniatuurzilver is daar voor de allereerste keer te zien naast de grote zilveren voorwerpen waarnaar ze zijn vormgegeven.

Meer dan 500 miniaturen uit de 17e en 18e eeuw, afkomstig uit de collectie van museum Bredius en de Haagse antiquair juwelier A. Aardewerk, zijn aangevuld met bruiklenen uit internationale particuliere collecties.

De bijna 80 stuks miniatuurzilver die deel uit maken van de collectie Bredius vormden de aanleiding voor deze tentoonstelling. De gehele collectie kunstnijverheid van het museum, gehuisvest in een prachtig 17e eeuws pand aan de Lange Vijverberg 14, is recent gecatalogiseerd. Emiel Aardewerk heeft voor dit boekwerk al het antieke zilver beschreven.

Miniatuurzilver kwam in Nederland in de tweede helft van de 17e eeuw in de mode. Welgestelde dames, voornamelijk in Amsterdam, richtten een heel kabinet in als poppenhuis wat vervolgens werd voorzien van een miniatuurzilveren huisraad.

Een kostbare hobby, de miniaturen werden van hetzelfde materiaal vervaardigd als de munten uit die tijd. Het poppenhuis werd een statussymbool. In de 18e eeuw was dit een grote rage. De vraag naar miniatuurzilver was in Amsterdam zo groot dat zilversmeden zich van generatie op generatie konden specialiseren in het maken van dit “poppegoet” zoals het miniatuurzilver in die tijd werd aangeduid.

Naast interieurstukken zijn ook verschillende beroepen, sporten, kinderspelen en transportmiddelen in miniatuur zilver tentoongesteld. Samen vormen ze een waarheidsgetrouwe weergave van het 17e en 18e eeuwse leven in Nederland.

© Nationale Recreatiegids

Relevante artikelen

Alles van evenementen
  • herfst festival
    • Evenementen

    Vechtdal Life Event moet toeristen stimuleren buiten hoogseizoen

    22 september 2025 om 11:47
  • ecoduct
    • Evenementen

    Nieuw ecoduct bij Maarsbergen verbindt natuurgebieden en verhoogt verkeersveiligheid

    22 september 2025 om 11:41

Aankomende evenementen

12 Mar
Workshop papieren bloemen maken met Stine
  • Noord-Holland
13 Mar
Themarondleiding: Voorjaarsbloeiers
  • Noord-Holland
17 Mar
Filmavond met Stork, de Diesel no-Breakinstallatie van Heemaf en lente in Twente
  • Overijssel
27 Mar
Voorjaarsfair bij Kasteel Daelenbroeck
  • Limburg