Fictieboeken en olijfolie volgens econoom ING goedkoper
Hoewel het algehele prijspeil in Nederland nog steeds oploopt, zijn er ook veel producten die dalen in prijs. Daarop wijst een econoom van ING in een analyse van de eerder deze maand verschenen inflatiecijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
Vooral olijfolie, fictieboeken en beeld- en geluidsdragers werden goedkoper. Maar consumenten profiteerden volgens ING-econoom Marcel Klok het meest van de gedaalde prijzen van benzine, internationale vluchten en mobiele-telefoondiensten. De lagere prijzen zijn onder meer te danken aan technologische ontwikkeling, aangepaste handelsafspraken en een waardestijging van de euro, geeft hij aan.
Over de hele linie gingen de prijzen in juli wel omhoog. Het CBS becijferde de inflatie op 2,9 procent. Daarmee was de prijstoename iets minder sterk dan in juni, toen de prijzen nog 3,1 procent hoger lagen dan in dezelfde maand vorig jaar.
Het CBS meldde onlangs dat de afname van de inflatie vooral te danken was aan de prijzen van huisvesting, die voor zowel huurwoningen als eigen woningen worden gemeten aan de hand van de ontwikkeling van de woninghuren. In juli waren de woninghuren 4,9 procent hoger dan een jaar eerder. In juni 2025 bedroeg die prijsstijging 5,4 procent.
Loonkostenstijgingen
Klok vindt dat de prijsstijging in Nederland relatief nog wel “aan de hoge kant” is. In bijvoorbeeld Duitsland en Frankrijk, de twee grootste economieën van het eurogebied, gingen de prijzen minder hard omhoog.
Deskundigen waarschuwden vorig jaar al dat de inflatie in Nederland komende jaren hoger kan blijven dan het gemiddelde in de eurozone. Dat is dan onder meer een gevolg van de behoorlijk gestegen lonen in Nederland. Ook de effecten van het overheidsbeleid rond accijnzen en btw spelen mee.